vepřoVepřo – knedlo – zelo je lidový název pro český národní pokrm, kterým je vepřová pečeně s knedlíkem a dušeným zelím

Skládá se ze tří součástí, společně podávaných na talíři.

Zpravidla je to pečené vepřové maso, houskový nebo bramborový knedlík a dušené bílé nebo červené zelí.

Je to jednička v klasické české kuchyni, kterou ochutnal nejen skoro každý Čech, ale i naši zahraniční turisté.

Původem pochází z Bavorska (kde se můžeme setkat v podstatě s totožnými podobami).

Dokonce se stalo i inspirací v hudebním průmyslu – je po něm pojmenovaná jedna česká kapela, která vznikla v Litomyšli roku 1991 – Vepřo – Knedlo – Zelo.

Ale pojďme zpět do kuchyně.

V 19. století za dob císaře Franze Josefa jeden pražský restauratér vynalezl unikátní pokrm, který do té doby neznala žádná kuchařská kniha, a to je již zmiňované vepřové s knedlíkem a zelím.

Tento pokrm znamenal průlom v dějinách české kuchyně, která tak získala vlastní a jedinečné české jídlo. Jednalo se o první typicky český knedlíkový pokrm. Víte co, pojďme si ho uvařit a proniknout tak do tajů klasické české kuchyně.

Co budeme potřebovat?

Určitě maso a dnes se již využívá nejen vepřové, ale i kuře, kachna, husa, králík, zkrátka podle chutě každého z nás.

Připravila jsem dva podobné recepty. První si uděláme vepřový bůček, bramborový knedlík a bílé zelí. Druhý je pečený králík, bramborový knedlík a červené zelí.

Připravíme si vepřový bůček, cibuli, česnek, sůl, kmín, sladkou papriku. Bůček omyjeme, nakrájíme na proužky. Do pekáčku dáme nakrájenou cibuli a česnek. Proužky masa nasolíme, okmínujeme a opaprikujeme a vložíme na cibulku.

Poté trochu podlijeme vodou, přikryjeme druhou částí pekáčku nebo zapékací mísou a vložíme do vyhřáté trouby. Pečeme při 180°C tak dlouho pokud není maso měkké. Průběžně kontrolujeme, otáčíme a podléváme.

V poslední fázi pečení sundáme horní víko a necháme udělat vypečenou kůrčičku.

Nyní si připravíme zelí.

Vybíráme pěkné se zelenými listy. Nakrájíme na proužky (košťály – tvrdé části zelí nekrájíme, ty dále nezpracováváme), dáme do hrnce, osolíme, dáme kmín a cibuli. Podlijeme vodou a pod pokličkou dusíme do měkka, pak slijeme přebytečnou vodu a podle chuti dáme ocet, cukr nebo ještě sůl. Promícháme a necháme prohřát.

knedloNyní nastal čas, připravíme si knedlíky.

Já zvolila bramborový knedlík, ale můžete klidně i jiné třeba kynuté, špekové, houskové.

Budeme potřebovat asi tak 60 dkg vařených brambor, 30-35 dkg hrubé mouky, 1 vejce a 1 -2 zarovnané lžičky soli.

Den předem uvařené brambory nastrouháme na jemno, přidáme ostatní suroviny a dobře zpracujeme. Vytvoříme 2 válečky, které vaříme v osolené vodě 20 minut.

Hotové propíchneme, aby vyšla pára.

Pokud budeme připravovat králíka, je postup úplně stejný, jen omytého králíka musíme proložit špekem nebo slaninou, pak není tak suchý. A ostatní příprava je úplně stejná.

Ráda vás budu inspirovat i jiným receptem. Podívejte se na můj blog Vařím s láskou

Na závěr je třeba dodat, že sklenička vychlazeného pivečka na zapití dělá tu správnou tečku.

Dobrou chuť vám přeje Petra.