Byl vyhlášen první stupeň ohrožení terorismem
První stupeň ohrožení terorismem. Co to znamená? První stupeň vyhlásil po úterním teroristickém útoku v Belgii na letišti v Bruselu ministr vnitra Milan Chovanec.
První stupeň znamená potřebu zvýšené bdělosti. Ministerstvo vnitra proto doporučuje občanům vyhýbat se místům s vysokou koncentrací osob. Ministerstvo zahraničních věcí navíc doporučuje odložit cesty do Bruselu a občanům ČR v Bruselu omezit pohyb a vyhýbat se veřejným místům.
Ministerstvo vnitra na základě informací Policie ČR a bezpečnostních složek informuje veřejnost, že v tuto chvíli nejsou známé konkrétní informace o tom, že by Česku hrozil bezprostřední teroristický útok. Přesto Policie ČR od ranních hodin zavedla preventivní opatření na mezinárodních letištích a posílila opatření o pyrotechnický dohled v metru. Kromě toho policie zesílila také svou přítomnost v místech se zvýšenou koncentrací osob a u vybraných budov po celé republice. Konkrétně se na těchto preventivních opatřeních podílí několik set policistů nad běžný rámec. Vláda navíc ve večerních hodinách projedná návrh, který umožní posílit policejní hlídky o příslušníky Armády ČR.
První stupeň upozorňuje na existenci obecného ohrožení terorismem vyplývající ze situace v zahraničí nebo z mezinárodních aktivit České republiky, zároveň ale není známa konkrétní hrozba teroristických aktivit na území ČR.
Obecná charakteristika čtyř stupňů ohrožení:
- Stupeň 0 – ideální stav, nemá grafické znázornění a není samostatně vyhlašován,
- Stupeň 1 – je třeba zvýšené bdělosti,
- Stupeň 2 – blíže neurčené riziko směrující vůči České Republice
- Stupeň 3 – vysoká míra jistoty, že se něco stane, či se něco v ČR už stalo.
Jako zvýšené stupně ohrožení terorismem se označují první, druhý a třetí stupeň, které jsou pro účely jasného informování veřejnosti rozlišeny za pomoci vizualizace v podobě černě lemovaných trojúhelníků. V případě prvního stupně je vyplněn žlutou barvou, v případě druhého stupně oranžovou a třetího červenou barvou.
Nebezpečí terorismu ve světě značně vzrostlo po 11. září. Česká republika sice nepatří k hlavním hráčům na mezinárodní politické scéně, to ale neznamená, že útoky podobné těm, které se nedávno odehrály v Paříži a Bruselu, se nemohou stát v tuzemsku. Koho z nás by v 90. letech napadlo, že by se zdařil teroristický čin na budovy předních institucí – Pentagonu a Světového obchodního centra? Nepředvídatelná doba si žádá mimořádná opatření.
Tak, na jednu stranu, pokud dojde k útokům i v Belgii, tak už je možné všechno. Na druhou stranu… já bych se teď nějakou dobu nebál. Cílem teroristů je vyděsit a získat psychologický efekt. To se jim povede, pokud při útoku zemře, nebo je zraněno co nejvíc lidí. Na druhou stranu, teď budou nějakou probíhat tak silná bezpečnostní opatření a lidé si budou dávat pozor, že nepůjde takto velký útok provést. Asi bych se teď zase pár měsíců nebál, a pak byl o to více ostražitý.
No, co by tady dělali není zrovna ta správná otázka. Jasně, že jsme pouze malá země, ale tihle lidi udělají všechno proto, aby získali i to nejmenší území a mohli terorizovat lidi. Uspokuje je to. Nemyslím si, že je na místě otázka, jestli na nás zaútočí, ale kdy zaútočí. To je správné znění.
Myslím, že my v Česku se nemusíme bát. Jasně je to velké riziko, ale z toho co jsem četla a zjišťovala tak má tentokrát policie pravdu a žádný útok nám nehrozí. A ono taky proč jako? Co by tady dělali?
Je to docela dost strašidelné a vůbec nevím, jak na to mám reagovat. Jak se k sobě lidé navzájem můžou tak hrozně chovat. Proč se sakra nepoučí z minulosti. Ale mám na tom hledat něco pozitivního, tak teď alespoň vím, že naše země je na hrozbu terorismu nějakým způsobem připravená. A dokud je to jen číslo 1, můžeme doufat, že zase brzy to bude 0.