Psaní je krásné řemeslo. Ten kdo má dar, vyjádřit své pocity slovy je umělec. Jenomže psaní je také o velké píli. Když se rozhodnete, že něco chcete napsat. Musíte mít sílu to dokončit. Jinak se totiž stane, že vaše dílo skončí rozpracované na dně šuplíku a bude se na něj prášit. To je přeci škoda, zahodit svůj talent. V dnešní době, kdy je na internetu spousta webových portálů, na kterých své práce můžete publikovat a jiní psavci, jako jste vy, vám je rádi okomentují a přidají své připomínky, jak dílo můžete zlepšit nebo co je na něm třeba upravit.

 

Jenomže, jak začít psát? Jak své pocity a myšlenky vložit na papír? Jak vybrat ten nejlepší námět pro svou práci?

Předtím, než začnete psát, si vezměte papír a tužku. Doprostřed papíru si napište název svého díla, nebo slovo, které vše vystihuje třeba VZPOMÍNKY, nebo PRÁZDNINY. A začnete tvořit myšlenkovou mapu. Připište, co se v díle stane. Jméno hlavního hrdiny. Jména jeho kamarádů. Kde se potkali a proč se začali bavit právě oni dva. Připište si hlavní zápletku děje, co nejdramatičtějšího se v díle stane a proč.

myšlenková mapa

Z vaší myšlenkové mapy můžete vytvořit třeba strom, kde na jednotlivých větvích budou části děje, a v kmeni stromu bude název příběhu. 

Díky myšlenkové mapě získáte námět pro své texty, články nebo příběhy. Je to vlastně taková hra, kdy na kus papíru píšete vše, co vás k danému slovu napadá.

Když máte celý papír popsaný, nastává čas vše chronologicky seřadit. Děj by měl na sebe logicky navazovat asi takto:

  • Jaké máme styly kuchyně?
  • Jak kuchyň vymalovat?
  • Jakou si zvolit kuchyňskou linku?
  • Jak vybrat správně vestavěné spotřebiče?
  • Na co si při zařizování kuchyně dávat pozor?

Když dokončíte tvorbu osnovy, máte vše připravené pro to, abyste se mohly dát do samotného psaní.

Tak do toho, přeji hodně štěstí při tvoření krásných textů, které můžete zveřejnit třeba na online magazínu Kouzelný život.

Autorka: Sellus Rio