Velmi zajímavou novinkou pro všechny tuzemské cestovatele je nově začínající série turistických průvodců Jiřího Gleta, která cílí zejména na rodiny s dětmi a bude mapovat převážně hrady a zámky Čech, Moravy, Slezka i blízkého Slovenska a bude vydávána formou moderních e-knih. Aktuálně je na trhu první díl zaměřený na Středočeský kraj, Prahu a Jihočeský kraj. V souvislosti s uvedením prvního turistického průvodce na trh jsme položili autorovi několik otázek ohledně novinky i celé série.

Jak a kdy jste s psaním začal?

Již od svého mládí jsem se zajímal o historii, památky a krásnou přírodou. V druhé polovině šedesátých let jsem nastoupil na střední školu a ještě s několika spolužáky jsme každé léto, někdy i na měsíc, jezdili na čundry. Toulali jsme se po bývalém Československu, navštěvovali hrady, zámky a krásnou přírodu. Potkali jsme řadu úžasných lidí, ti starší ještě pamatovali Rakousko-Uhersko a vzpomínali na dobu, kdy koruna byla stříbrná a desetikoruna ze zlata. Nemohli jsme jezdit do zahraničí, vyjma socialistických státu, ale i tak toulat se krásnou přírodou a spát pod širákem, to byla tehdy úžasná svoboda. Tak jsem si začal psát z cest poznámky a v průběhu dalších let jsem v nich pokračoval, až jsem měl několik set stránek textu.
V polovině devadesátých let, už byli lidé trochu nasyceni cizinou a začali znovu objevovat naši zemi. Nové turistické průvodce však nebyly a tak jsem v roce 1997 napsal prvního průvodce, využívaje svých poznámek, a pak jsem napsal ještě několik průvodců. V té době jsem však psal především odborné články a knihy ze zdravotního pojištění.
Když jsem se stal důchodcem, nějak mi to psaní chybělo. Celou svou profesní právnickou kariérou jsem totiž stále sepisoval nějaká podání a nezáživné úřední listiny. Měl jsem více času a mohl jsem si promyslet texty dětských a zábavných knih.

Všechny, ať již jsou dětské, humorné či vzdělávací knihy se točí kolem národní historie a cestování. Jsou to vaše největší koníčky spolu se psaním?

Ano. Při psaní zábavných knih, slovníčků a průvodců čerpám hlavně ze svých poznámek. Vymyslel jsem si přísloví „Co si v mládí zapíšeš, ve stáří jako když najdeš.“ Mám i jiné záliby, zajímám se například o nerosty nebo staré mince.

V minulosti jste vydal již tři průvodce, které byly v tištěné podobě. Máte nějaké ohlasy čtenářů?

Průvodci byly vydány v době, kdy internet teprve začínal. Co říkali mí známí je třeba brát s rezervou, málokdo vám řekne do očí, že se mu kniha nelíbila. Něco zde ale uvedu. Jeden můj známý si liboval, že jsem ho na výlet poslal ke zřícenině hradu. Nešlo tak ani o ten hrad, ale rodina si v lese nasbírala houby a borůvky a děti viděly živého zajíce, veverky, ba dokonce se v lese mihl i rezavý kožich kmotry lišky. Já jsem si tehdy uvědomil, že společně prožitý čas na výletě umocněný společnými zážitky utužují rodinné vztahy a to je velmi důležité.

Aktuálně vyšel první díl z plánované série turistických průvodců v elektronické podobě. Cítíte, že e-knihy mají větší budoucnost pro turisty?

To rozhodně, i když se najde ještě dost konzervativních turistů. Doba je však jiná, máme k dispozici navigace, internet, mobily a čtečky. Časem se na klasického turistu s tištěným průvodcem, mapou a buzolou bude pohlížet jako na roztomilého podivína.

Mají podle vás průvodci smysl i do budoucna, kdy čím dál více lidí vlastní chytrý telefon s internetem a není problém si najít potřebné informace kdykoliv a téměř kdekoliv?

Podle mé jednoduché definice je turistický průvodce ucelený soubor turistických informací o dané lokalitě. Turistický průvodce, tedy alespoň v elektronické podobě, bude mít smysl i v budoucnosti. Jistě, na internetu si můžete obstarat turistické informace, ale co si budeme povídat, poněvadž tam může psát každý, mnohé informace jsou nepřesné nebo zavádějící. Vytvořit si tak ucelený soubor informací o dané lokalitě není tak jednoduché. Já, podobě jako jiní autoři průvodců, si každou informaci ověřím z několika zdrojů. Taky psaní průvodců má svoje pravidla, nebudu vás unavovat podrobnostmi. Jenom dodám, že psaní průvodců je taky o trpělivosti, kterou by autoři průvodců měli mít. Měli by mít taky určité znalosti z historie, umění a přírodopisu. Pokud se chcete více zajímat o kulturní a historické památky a umění, jako doplňkovou e-knihu si můžete opatřit můj Slovníček výtvarného umění a architektury.

V čem se vaše série liší od ostatních průvodců či popisu na webových stránkách?

Moji průvodci jsou především zaměřeny na výlety pro rodiny s dětmi. Jsou zde popsány nejenom hrady a zámky, ale taky další turistické atrakce, expozice pro děti, koupaliště, akvaparky apod. Musím zde zdůraznit, že dobrý turistický průvodce tvoří nejenom text, ale i kvalitní grafika a fotky. Právě proto se mi taky dobře spolupracuje snakladatelstvím KKnihy.cz, které tyto věci zařizuje v mimořádné kvalitě.

Proč píšete o hradech a zámcích a kolik dílů celkem připravujete?

Hrady a zámky jsou základem českých výletů. Již před dvěma sty lety navštěvoval naše hrady romantický básník Karel Hynek Mácha. V loňské turistické sezóně naše hrady a zámky navštívilo 5 miliónu turistů a to je úžasné číslo. Když si položím otázku, proč lidé tak rádi navštěvují naše hrady a zámky, osobně zastávám tento názor: Lidé mají rádi pěknou architekturu, věci a umění. Rádi si prohlížejí vzácné parkety, nábytek vykládaný perletí a slonovinou, gobelíny, hodnotné obrazy, krby a kachlová kamna, sbírky skla a porcelánu. Ve velkých městech je pro lidi jedinou přírodou často jen pár zaprášených stromů v parku. Proto se tak rádi procházejí v zámeckých zahradách s okrasnými květinami, fontánami a sochami a zámeckým parkem se staletými stromy a romantickými stavbami. V tomto prostředí je jim prostě dobře.

Hodlám napsat sedm dílů průvodců, tři budou věnovány Čechám, dva Moravě a Slezsku a dva Slovensku.

Odkud čerpáte zdroje pro své texty. Navštívil jste vše osobně?

Převážnou část turistických cílů jsem navštívil. Pro své texty využívám osobní poznatky a poznámky, dalšími zdroji jsou samozřejmě knihy a internet.

Co byste vzkázal čtenářům?

Jezděte na výlety, užívejte si na výletech rodinnou pohodu. Když je krásně, toulejte se přírodou. Prší? Nevadí. Navštivte naše hrady a zámky a zajímavé muzejní expozice. Máte momentálně hluboko do kapsy? Nasedněte na kolo a vydejte se na některou cyklostezku, kterými je naše země doslova protkána. Za pár let děti vyrostou a vydají se svou vlastní cestou. Založí rodinu a s láskou, která jim byla vámi vštípena k historickým a kulturním památkám a přírodě, budou jezdit na výlety zase se svými dětmi.