Mistrovství světa v biatlonu odstartovalo smíšenými štafetami
Dnes začalo již dlouho očekávané biatlonové mistrovství v norském Oslu v národní aréně Holmenkollen.
Představily se celkem štafety z dvaceti pěti zemí, do rekordního počtu dvaceti sedmi štafet z mistrovství v Novém Městě na Moravě v roce 2013 chyběla Čína a Velká Británie. Hlavními favority byli nejen domácí Norové, nýbrž také Rusové, Francouzi a Němci. Z českého týmu vyjela první Veronika Vítková za doprovodu Italky Dorothey Wiererové a Francouzky Anaïs Bescondové. Avšak hned první střelba Vítkové vleže se stala pro českou štafetu osudnou. První ranou minula a nadále ji dvakrát dobíjela, čímž si pohoršila o několik příček a ze střelnice vyjížděla až třiadvacátá. Naopak do čela závodu se dostala Bescondová s Američankou Susan Dunkleeovou a Selinou Gasparinovou ze Švýcarska. Ani stojka nebyla pro český tým příznivá, Vítková opět dvakrát dobíjela, avšak díky chybám soupeřek si polepšila na šestnácté místo. Po stojce opouštěla střelnici překvapivě na prvním místě Marte Olsbuová, hned za ní v závěsu jela Wiererová a Dunkleeová. Díky rychlému běhu si Dunkleeová polepšila a předávala Hannah Dreissigackerové na prvním místě před Norkou a Ukrajinkou Valj Semerenkovou. Naopak Italka Wiererová si pohoršila až na páté místo za Němkou Franziskou Preussovou. Veronika Vítková v posledním kole běžecky zabrala a předávala Gabriele Soukalové na dvanáctém místě se ztrátou minuty a osmi vteřin.
Druhý úsek už byl příznivější pro český tým. Gabriela Soukalová zastřílela ležku čistě a díky běhu se vyhoupla na deváté místo. V čele závodu mezi sebou soupeřila Norka Tiril Eckhoffová s Ukrajinkou Olenou Pidhrushnou, na které se po střelbě vleže začaly dotahovat Francouzska Marie Dorin-Habertová a Němka Franziska Hildebrandová. Právě tyto dvě ženy zvládly stojku nejlépe a odjížděly na prvních příčkách. Na třetí místo se dostala Ukrajina, Soukalová opět zastřílela čistě a vytáhla českou štafetu na šesté místo za Američankou Dreissigackerovou. Tu stihla v posledním okruhu předjet a Michalu Šlesingrovi předávala na pátém místě za vedoucím Norskem, Německem, Francií – Dorin-Habertová jela na prvním místě, avšak po jednom ze sjezdů nezvládla zatáčku a upadla – a Ukrajinou.
Po celý třetí úsek se místa v první pětce nijak výrazně neměnila. Stále mezi sebou soupeřilo Německo (Arnd Peiffer), Norsko (Johannes Thingnes Bø), Francie (Quentin Fillon Maillet) a Ukrajina (Sergey Semenov) a i když Michal Šlesingr zastřílel v obou případech čistě, běžecky se první čtveřici nijak zvlášť nepřiblížil. Na prvním místě předávala Ukrajina, druhá pak byla Francie, třetí Německo a Norsko – všechny čtyři štafety se vešly do jedné vteřiny. Šlesingr předával Michalu Krčmářovi se ztrátou padesáti vteřin na páté příčce, Rusko se pak zásluhou Evgeniye Garanicheva dotáhlo na místo šesté.
Ani poslední úsek nezaznamenal přílišné změny. Ačkoli se ležka Norovi Tarjeimu Bø příliš nepovedla, podařilo se mu běžecky stáhnout na vedoucího Ukrajince Dmytra Pidruchnyiho, Francouze Martina Fourcada a Němce Simona Schemppa. Michal Krčmář, stejně jako jeho jmenovec Šlesingr, nemusel ani jednou dobíjet, ale stále zůstal na pátém místě. Do popředí se však začal probíjet Rakušan Dominik Landertinger, kterému se podařilo předjet Rusa Antona Shipulina a po stojce se dostal i před Michala Krčmáře. Jak se dalo očekávat, souboj první čtveřice skončil vítězstvím Francie za pomoci běhu Fourcada, druhé dojelo Německo, bronz slavilo domácí Norsko. Na bramborovém místě dojela Ukrajina, brzy po ní také Rakousko a Česko. Český tým se může, i po pěti dobíjení Veroniky Vítkové, ze šestého místa radovat a načerpat síly do sobotního závodu ve sprintu.
Diana Vávrová