Neshody v manželství jak na ně?
Tuto otázku řeší stále méně partnerů. Jak je to možné? Znamená to, že by se lidé v manželství k sobě chovali lépe a dokázali své problémy řešit správně? To vůbec ne. Spíše roste lidí, kteří se po několika měsících či letech v případě, že nejde vše podle představ rozvádějí a tak tuto otázku ani neřeší. Jiní se do manželství s podobných důvodů nehrnou v tom případě je, ale jejich vztah na tom podobně nebo spíše hůře. V obou případech na sebe partneři nevzali závazek, který si přejí opravdu dodržet i v případě problémů. Tím není myšleno když nastanou problémy typu týrání nebo nevěry. To je samozřejmě jiná kapitola a je třeba to řešit razantněji a individuálně. Pokud se, ale zamyslíme nad statistiky rozvodovosti a kdy se rozcházejí páry bez uzavření manželství. Tak tyto vážné problémy nebudou mít až tak velký podíl. Spíše to budou opravdu pouze neshody, které se dříve neřešili rozchodem.
V čem je problém?
Už nyní by mnoho lidí nesouhlasilo, že v něčem problém je. Možná by řekli, že je to v pořádku. Proč spolu zůstávat když si už nerozumíme. Ono toto uvažování, ale má své mezery. Pohled na vztah a manželství se mění. Vede to ale k nějakému zlepšení? Lepším svazkům a pevnějším rodinám? To těžko. Manželství jako takové je nejlepší jednotkou pro výchovu dětí a prosperitě všech členů roidny. Nejméně problémů mají rodiny, které spolu umí komunikovat, a jsou pevné.
Za prvé se zamysleme nad výhodami manželství. Oproti soužití na hromádce se ty páry kteří se rozhodnou po dobrém zvážení vstoupit do manželství zavazují k větší odpovědnosti. Jistě je ale to třeba takto brát. Tento pohled samozřejmě, který je z náboženského hlediska jasně definovaný se nyní už tolik modernímu člověku nelíbí. Což z mnoha příkladů a dopadů ukazuje jako nesprávné. Zde je to samozřejmě o pohledu jednotlivce. Pokud tedy souhlasíte, že by se mělo vyvinout ze správných důvodů úsilí vztah ochraňovat a rádi byste věděli jak na to tak čtěte dál.
Pokud tedy nejsou důvody a potřebná motivace vztah udržovat i když přicházejí problémy nějaké případné řešení je zkrátka utéct ze vztahu. Ono to má svou stinnou stránku. Člověk který z problémů utíká, se učí něco comu ani v budoucnu nijak zvlášť nepomůže. Pokud má děti dává jim v tom nedobrý příklad. Pokud takový člověk naváže další vztah nese si sebou tento postoj do nového vztahu. To znamená, že důvody kdy podle něj byla chyba na u partnera a domněnka, že s jiným člověkem bude šťastnější se po několika měsících nebo málo letech znovu vydere na svět. Proč? Protože nikdo nejsme dokonalí a chyby dělá každý partner. Rozdíl u šťastných párů ani není tak o tom, že by si ve všem rozumněli nebo nedělali chyby, ale v tom, že dokáží tyto problémy spolu řešit. Ve chvílích kdy to neklape se to těžko uplatňuje, ale znovu to zkusit stojí za ty výsledky, které to může přinést. Lepší vztah. Lepší sebedůvěra. Pevnější manželství a větší lidská zralost. Ano čím víc dokážeme překonávat problémy tím se naše osobnost formuje a zkvalitňuje.
Jak na to?
Myslíte, že je příčina, že vaše láska slábne? Nemusí to tak být, ale i kdyby ano, tak s tím se dá něco dělat. Láska není jednorázová záležitost jako v pohádce a ve filmech, ale lásku lze a je nutné posilovat a udržovat. Takže pokud pohasíná je třeba znovu a dále lásku něčím posilovat a to jak lásku naší k partnerovi tak jeho k nám.
Když máte problémy a hádáte se i kvůli maličkostem, snažte se spolu mluvit když jste vy v dobrém rozpoložení. Když potřebujete zmínit něco negativního co vás štve. Raději než říct Ty pořád… nebo Ty nedokážeš… je říct Mě by pomohlo… nebo Zraňuje mě když…
Pokud ukážete na sebe a své pocity váš partner to spíše přijme a nebude ihned oponovat jako v případě, že budete ukazovat na něj nebo ni. Nejde jen o to co říkáte, ale také jak. Co se skrývá za tónem vašeho hlasu? Pokud budete mluvit s úctou a nebudete používat sarkastické poznámky tak je daleko větší šance, že nakonec získáte to co jste chtěli.
Možná může být problém v něčem jiném. Zkuste se zamyslet nad tím co způsobuje napětí. Není to například stres v práci? Únava nebo jiné úzkosti? Pokud ano zkuste nejprve řešit tyto příčiny a pak možná bude daleko snadnější pracovat na vašem vztahu.
Kdy je lépe mluvit a kdy ne?
Například pokud váš partner je často nabroušený když přijde domů z práce, myslete na to jak můžete a budete reagovat kdy přijde domů. Když vaše partnerka nebo partner otevře dvěře co je to první co uslyší? Co uvidí? Miláčku pojď a posaď se. Jsem rád(a), že jsi doma. Nějaké vážnější záležitosti řešte až později. Tím se vyhnete hádkám a nečekaným reakcím. Jiná situace. Pokud jste začali rozhovor a začíná to vřít. Raději v něm nepokračujte. Nejdříve se uklidněte a pak se snaže v klidu si o té věci pohovořit.
Udělejte si čas na sebe.
Kdy jste naposledy byly spolu někde sami? Posilujte svůj vztah. Maličkosti jako pohlazení, dotek nebo malý dárek. Je lepší než jednou za čas velké gesto. Slova jsou zde také zapotřebí. Naučte se svého partnera chválit. Nejlépe když se skutečně zamyslíte nad jeho dobrými vlastnostmi. Pomůže to nejen jemu, ale i vám. Víc budete uvědomovat jeho dobré stránky a víc si jich vážit.
Nevyzrazujte důvěrné informace o partnerovi někomu jinému kdo na ně nemá právo. Pokud máte problémy budete mít sklon někomu vylévat své srdce. Problém by nastal pokud by se to váš partner dozvěděl. Není to správné a byl by oprávněně naštvaný. Nebo byste dostali špatnou radu, protože těžko vylíčíte svou situaci objektivně s ohledem na partnerovy pocity. Jiný problém by byl pokud byste se svěřovali se svými vztahovými problémy někomu opačného pohlaví zde by bylo nebezpečí, že si vytvoříte citový vztah k někomu komu jste nechtěli. Také se naučte mluvit o svém partnerovi hezky. Pomůže to vám si ho více vážit, okolí bude jasně vědět jak je to mezi vámi a v případě přítomnosti kdy uslyší vaše laskavá slova na jeho účet bude si vás více vážit.
Zkuste více přemýšlet jako tým.
Používejte výrazy jako my a naše spíše než já a moje. Když něco rozhodujete poraďte se spolu. Zkuste pokud je to možné dát přednost tomu co udělá vašemu partnerovi radost. Dělejte věci spolu. Například spolu umyjte nádobí nebo uvařte. Za pomoc vždy poděkujte i kdyby to nebylo dokonalé. Dejte si rozumné cíle. Buďte realističtí. Nečekejte dokonalost. Nečekejte, že vztah bude jako z romantických filmů a ani takový vztah nehledejte je to nereálné. Když už jste ve vztahu a zažíváte krizi, dávejte si malé cíle. Zkuste vyzkoušet některé rady z článku a buďte vděční i za malé zlepšení ve vašem vztahu. Když si takového zlepšení všimnete nezapomeňte za to svého partnera pochválit.
Závěrem lze napsat, že je třeba vytrvalost a odhodlání, ale může se to povést a výsledek bude odměna v podobě lepšího vztahu.
My třeba s přítelem problémy řešíme celkem často, ale ne vždy je to tak jednoduché. Ženy všeobecně přemýšlí a rozpitvávají vztahy podrobněji než muži, kteří prostě rovnou jednají. U nás je ten problém, že já mám představu ideálního vztahu trochu jinou než přítel a je to běh na dlouhou trať. Po společných sedmi letech to ale stále nějak pytlikujeme a já věřím, že jednou to bude sedět nám oběma 🙂
Vidím to dnes a denně, že lidé okolo mě mají se závazky problém. Já jsem měla v rodičích skvělý vzor a myslím, že přítel také, naučili jsme se proto svoje problémy řešit a nerozbíjet hned jinak fungující a skvělý vztah. Jsme spolu už pět let a až dodělám školu, chtěli bychom se vzít. Všichni nám sice říkají, že jsme mladí a že není kam spěchat, já jsem ale přesvědčená, že závazky k životu prostě patří.