Nespavost
K čemu přirovnat nespavost?
Ti kdo jí trpí by ji možná přirovnali k noční můře při bdělém stavu. Právě nemožnost usnout nebo časté probouzení se nazývá slovem nespavost. Lidé, kteří jsou postihnuti nespavostí se cítí velmi unavení a podráždění. Smutnou realitou je, že mnozí svůj problém bere jako součást svého života. Minimum lidí se dozví správnou diagnózu. Příčiny mohou být různé.
Je velmi nepříjemné a frustrující když ostatní kolem spí a vy se převalujete a nemůžete usnout. Problémy se spánkem mají miliony lidí. Špatný spánek nebo probdělé noci v občasných intervalech v návaznosti na nezvyklou situaci nejsou ničím neobvyklé. Chronická nespavost může a také znepříjemňuje život člověka.
Příčiny špatného nebo nedostatečného spánku mohou být různé.
Mohou to být příčiny tělesného charakteru. Kdy se může jednat o choroby různé závažnosti. Zde je věnovat náležitou pozornost a v každém případě vyhledat odbornou pomoc.
Psychické potíže. Může to být deprese, úzkost, panická reakce, obsesivně-kompulzivní neuróza a posttraumatická stresová porucha.
Samozřejmě se nám hůře usíná když jsme napjatí nebo vystresovaní. Čeká nás druhý den něco něčeho ho se obáváme a nebo se naopak na něco tak těšíme, že nemůžeme dospat. Přesto tyto projevy jsou u většiny lidí pouze občasné a dále je neřeší.
Další příčina může být vliv okolního prostředí. Kdy nemáme dobře větranou místnost, dostatečnou tmu. Ticho a správnou teplotu v místnosti. Dobrou matraci nebo neklidného partnera.
Jiné příčiny pak mohou být zneužívání návykových látek jako je alkohol, drogy nebo vedlejší účinky některých léků.
Co s tím?
Kolik spánku vlastně potřebujeme aby se dostatečně naše tělo a mysl regenerovala? Názory odborníků se různí a dle zkušeností je to individuální. Takže nejde ani tak kolik hodin denně spíte, ale spíše jak kvalitní váš spánek je a jak se po něm cítíte?
Pár praktických kroků jak zlepšit váš spánek:
Nepijte před spaním alkohol ani kávu nebo čaj.
Přestaňte kouřit. Cigarety zvyšují krevní tlak a stimulují aktivitu mozkových vln. Kuřáci se v noci častěji budí možná také proto, že mají abstinenční příznaky.
Před spaním to nepřehánějte se cvičení nebo a nezačínejte řešit v mysli něco závažného.
V ložnici mějte pokud možno tmu, ticho a spíše chladno.
S léky na spaní buďte opatrní, mohou být po delším užívání návykové a jejich účinnost klesá. Jsou spíše používány ke krátkodobému užití.
Choďte spát ve stejnou dobu a ve stejnou dobu vstávejte.
Přes den mějte dostatek pohybu.
Naučte svůj mozek spojit postel se spaním Proto v posteli neřešte problémy, nedívejte se na televizi a nepracujte. Používejte postel pouze ke spánku a intimnímu životu.
Nedávejte si večer těžké jídlo, ale naopak si můžete dát malé množství manga, batátů, banánů, kaki, palmových výhonků, rýže, ořechů nebo luštěninových klíčků podporuje tvorbu serotoninu, a tudíž navozuje spánek.
Spánek je velmi důležitá součást našeho života proto je důležité nepodceňovat poruchy spánku a začít je řešit co nejdříve.
Se spánkem mám problémy ve dvou případech. První z nich je ten, když usnu při sledování televize. Pozdě v noci se pak probudím a dlouhou donbu se mi nepodaří usnout. Jindy zase trpím nespavostí, když jdu brzy spát, protože jsem unavený. Po několika hodinách spánku se probudím a nemohu pokračovat. Dle mého názoru má organismus zažitý určitý rytmus a pokud jej měníme, má to vliv na kvalitu spánku.
Se spaním mám problémy už odmalička. Závidím těm, kteří usnou za pár minut či vteřin. Mě se to ani po dvou dnech, co jsem spala jen hodinu denně nepodařilo usnout bez problému. Vždycky se hodinu převaluju a nic z toho. Možná je to taky tím, že si toho na svá bedra nakládám víc než bych měla a před spaním my všechny problémy vylézají na povrch a já pročítám, na co všechno nesmím zapomenout. Ale ani po několika pokusech „nad ničím nepřemýšlet“ se nedařilo. Tmu mám, větráme, přítel se nevrtí.. asi jsem zvláštní 😀
Sama s tím mám problém. Sice se říká, že bychom se měli co nejvíce utahat, že vyčerpaný člověk usne jednodušeji. Není tomu tak. Můžu sedět hodiny nad učením a ve dvě ráno cítit, jak mi padají víčka, ale hned, jak padnu do postele, neusnu. Hlavou se mi honí tisíce myšlenek a najednou zjistím, že musím vstát, abych stihla autobus…
Já špatně spím vždy kolem zkoušek a v posledních dnes se to pořád stupňuje, jak se blíží termín odevzdání mé bakalářské práce. Buď nemůžu usnout nebo se mi zdají hrozné věci o tom, jak mě vyhazují ze školy. Dřív mi pomáhaly čaje z bylinek, ale teď už ani ty ne. Vím, že po státnicích to bude zase dobré a už se na to vážně těším.